Cyberatak na CD Projekt

W ostatnich dniach pojawiła się informacja o ataku ransomware na CD Projekt. Przy okazji tego wydarzenia warto też zastanowić się nad własnym bezpieczeństwem.

Spółka CD Projekt RED SA poinformowała o cyberataku jakim została dotknięta 8 lutego 2021r. Był to atak typu ransomware, charakteryzujący się szyfrowaniem danych. Po uzyskaniu dostępu i wejściu na serwery, zostają zaszyfrowane wszystkie pliki na zasobach w sposób uniemożliwiający ich odczyt i edycję.

Co ma na celu taki atak?

Otóż po zaszyfrowaniu często dochodzi do sytuacji, że wszystkie dane stają się bezużyteczne gdyż nie można ich odczytać co może być równoznaczne z utratą danych. Wówczas przestępcy, czyli autorzy ataku pozostawiają swojej ofierze kontakt, po nawiązaniu którego zostaje przedstawiona kosztowna oferta odszyfrowania danych.

Jak się uchronić przed taką sytuacją?

Można oczywiście zastosować zabezpieczenia swojej sieci, zachowywać ostrożność podczas pracy w internecie, uważać na linki w które wchodzimy. Takich sugestii może być wiele, natomiast przestępcy stale rozwijają swoje narzędzia w celu wykrycia dziur, którymi będą mogli się przedostać do naszych zasobów. Najważniejszą i kluczową rolę ma jednak backup, czyli kopia zapasowa, która pozwala w każdej chwili odtworzyć zapisane dane. Właśnie to uratowało CD Projekt, którzy nie poszli na współpracę, uznali że dane nie zostały utracone ponieważ mogą je przywrócić.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Jest to dobry moment, żeby zastanowić się nad swoim bezpieczeństwem. Zadajesz sobie pytanie, co zrobić żeby poczuć się bezpiecznie?

  • Zadbaj o kopię zapasową swoich danych, a przynajmniej tych plików, które są dla Ciebie najważniejsze, a ich utrata byłaby bolesna. Taką kopię oczywiście należy przechowywać w innym miejscu niż dysk w komputerze. Przeznacz do tego zewnętrzny nośnik, dysk lub pendrive.
  • Zadbaj o odpowiedni fotel gamingowy, gdyż bezpieczna postawa jest więcej warta od dóbr majątkowych. Ważne jest dla nas bezpieczeństwo każdego gracza, dlatego cała oferta IMBA to zbiór szczegółowo zaprojektowanych i starannie wykonanych foteli.
PodobneWPISY
Fotel HUNTER w TechnoStrefie

Fotel HUNTER w TechnoStrefie

Kontynuujemy kolejne nasze przygody, występując tym razem na kanale, który jest bardzo dobrze zorientowany w najnowszych technologiach!

Game Expert Blu Game Show 2022

Game Expert Blu Game Show 2022

Czyli impreza gamingowa, która odbyła się 28 maja 2022, dlatego warto przedstawić jak wyglądało wydarzenie, jakie przygotowane zostały atrakcje i dlaczego warto zaplanować swój udział na kolejnej edycji!

obserwuj nas na instagramie